POŠ Vače: Aktivno v središču (2016 – )

Nazadnje spremenjeno 8.1.2021 , ob 14:04 Urejal: Nuška Mlekuž

2020/2021 AKTIVNO V SREDIŠČU 

CILJI:

 • Razvijanje gibalnih sposobnosti.
 • Razvijanje občutka za estetiko, ples, glasbo.
 • Razvijanje odrskega nastopa.
 • Spodbujanje medgeneracijskega sodelovanja.
 • Spodbujanje gibalno šibkejših.
 • Spodbujanje medvrstniške pomoči.
 • Spodbujanje zdravega načina življenja (gibanje in prehrana).
 • Vertikalno povezovanje razredov.
 • Spodbujanje in upoštevanje fair – play-a.
 • Upoštevanje pravil vedenja.
 • Krepitev odnosa učenci, starši, krajani.

Z JESENJO 2020 SMO ZAČELI Z NOVIM PROJEKTOM IZ SREDIŠČA PO SLOVENIJI (glasbeno plesno popotovanje)

Na zanimiv način želimo približati različne Slovenske kraje, njihovo kulturo, glasbo in ples. V tem projektu bodo lahko sodelovali vsi, ki imajo željo, voljo sodelovati, odkrivati zanimivosti in vse to splesti v novodoben pristop.   

V načrtu imamo tudi pripravo in popestritev šolskega prostora in dogajanja na šoli. V ta namen pripravljamo MAVRIČNE KOTIČKE, ki bodo učencem omogočili prosto branje, igranje, gibanje, spoznavanje družboslovnih in eksperimentalnih vsebin ter sprostitev.

 

2019/2020 AKTIVNO V SREDIŠČU Z MUZIKALOM POSEBEN.SI

V preteklem šolskem letu smo v okviru projekta Aktivno v središču oblikovali avtorski muzikal z naslovom Poseben.Si

Ob nastajanju muzikala Poseben.si smo naleteli na Ževžino poved “Preden sebe predstaviš, moraš sebe spoznat, živeti brez ovir in sebe imeti rad!”. In ker smo to poved želeli uporabiti, smo gospoda Matevža Andročca – Ževžo prosili za dovoljenje. Z velikim navdušenjem je pozdravil našo idejo, na novoletnem koncertu OŠ Gradec pa je z nami nastopil tudi on.

13. 12. 2019 ob 13. uri je bil v okviru prvega dnevnika na TV SLO 1 objavljen prispevek o muzikalu Poseben.si, ki smo ga izvedli na novoletni prireditvi.

2
3
1

Ekipa muzikala Poseben.si ne miruje. Predstavljamo ekipo, ki skrbi, da stvari tečejo, kot je treba.

 Tristan Baš – oblikovalec scene.

Sašo Jovanovič skrbi za postavitev konstrukcije, da je ozadje prireditvenega prostora brezhibno.

Matej Zupančič bo z ekipo poskrbel, da boste vse slišali in videli.

Za praznično okrašeno dvorano bodo v četrtek poskrbele Maja Žibert, Ines Štaut in Tadeja Ocepek.

Petra Obermajer skrbi za projekcijo med muzikalom. Glede na to, da je morala kar nekajkrat popravljati PPT, kar dobro zgleda, ne?

Dajana Maurič – lektorica vseh mogočih tekstov.

Vestna zapisnikarica vseh sestankov – Irena Kokalj.

Jernej Grdun – naša stalna opora – priskoči na pomoč, kjerkoli je potrebno in predvsem skrbi, da ekipa žensk ne zbezlja.

In kdo se skriva za logom našega muzikala? Astrid Žibert – glavna oblikovalka.

Bernarda Imperl – asistentka glavne oblikovalke; tudi vabilo in programski list sta rezultat njunega sodelovanja.

Anja Kneževič  je računalniška mojstrica, ki je kriva, da bo naslednja objava zares posebna.

Nataša Lovše Pepelnak, naša posvojena koreografinja.

Katarina Murn – Katarina, hvala za vso podporo, nadomeščanja …

Jana Isoski  skrbi za tehnični del celotnega koncerta in rešuje s tem povezane zagate.

Aleksandra Štrus se je prelevila v hišno šiviljo, po potrebi pa na vaji vskoči kot zamenjava za obolele nastopajoče.

Marija Mohar – povsod jo je polno (PPT, maska, gejzir predlogov …) – tukaj z vrha omare nadzoruje dogajanje na odru.

                                                   

Štefan Kokalj in Domen Malis sta s svojimi učenci naštudirala inštrumentalni del muzikala.

In še štiri ustvarjalke muzikala: Nuška Mlekuž in Barbara Kodrman (dramski tekst in režija), Ana Tori (glasba, zborovodkinja, vodja banda) in Marija Mohar (besedila pesmi).

 

Pri idejni zasnovi muzikala so sodelovali še: Janja Amršek, Aleksandra Štrus, Irena Kokalj, Astrid Žibert, Maja Žibert, Tadeja Ocepek, Bernarda Imperl, Jernej Grdun, Katarina Murn in Doris Ravšel.

 

2017/2018 AKTIVNO V SREDIŠČU

Tudi v šolskem letu 2017/18 nadaljujemo s projektom, ki smo ga začeli izvajati v lanskem šolskem letu. Ker menimo, da sta gibanje in zdrava prehrana ključna za zdravje človeka, bodo v projekt tudi letos vključene športne aktivnosti, katerim bomo dodali vsebine iz področja zdrave prehrane. Najpomembneje je, da  z osveščanjem začnemo že zelo zgodaj. 

Zaključno-poročilo-o-izvajanju-projekta

Polletno poročilo o izvajanju projekta_ Aktivno v središču

Na POŠ  Vače bomo v šolskem letu 2016/17 izvajali projekt z naslovom “Aktivno v središču”. V okviru projekta bomo izvajali športne vsebine v katere bo vključena tudi zabava. Pri izvajanju dejavnosti bomo poskušali čimbolj izkoristiti naravne danosti vaškega okolja. Projekt bomo zasnovali na osnovi medgeneracijskega povezovanja (predšolski otroci, starši, stari starši …) in vključevanja zunanjih strokovnih sodelavcev. Z vsebinami projekta želimo popestriti celotno dogajanje na naši šoli.

Cilji, ki jih želimo doseči: 

 • Razvijanje gibalnih sposobnosti.
 • Spodbujanje medgeneracijskega sodelovanja.
 • Spodbujanje gibalno šibkejših.
 • Spodbujanje medvrstniške pomoči.
 • Osveščanje o pomenu kontinuiranega gibanja.
 • Vertikalno povezovanje razredov.
 • Spodbujanje fair – play-a.
 • Upoštevanje fair – play-a.
 • Upoštevanje pravil vedenja.
 • Krepljenje odnosa učenci, starši, krajani.

Dejavnosti, ki bodo potekale v okviru projekta:

 • Tematska fotografska razstava »Dogajanje skozi šolsko leto« na zaključni prireditvi.
 • Tri dejavnosti za učence:
  • Aktivni odmori
  • Jesenski kros
  • Izdelovanje priznanj in medalj
 • Ena dejavnost za starše: športno – zabavne igre učenci – starši ob zaključni prireditvi.
 • K sodelovanju v projektu bomo povabili tudi starše, da nam bodo lahko predstavili svoje poklice, dejavnosti, znanje …
 • K sodelovanju bomo povabili tudi zunanje organizacije (KS, ZD Litija).
 • V projekt bodo vključeni tudi stalni projekti in vzgojni načrt OŠ Gradec.

JESENSKI KROS

V sredo, 5. 10. 2016, smo izvedli jesenski kros. Udeležili so se ga vsi učenci POŠ Vače. Na koncu so najboljši iz vsakega razreda dobili medalje in priznanja. 

20161005_090333 kros-skupna

AKTIVNI ODMORI

V času glavnega odmora imajo učenci poleg malice čas tudi za gibanje, kar smo poimenovali aktivni odmori. Aktivni odmori potekajo v telovadnici, zunanjem igrišču ali hodniku.

 

REKREACIJA ZAPOSLENIH 

V okviru projekta izvajamo rekreacijo za zaposlene, katere pobudnik je bila učiteljica športne vzgoje Nuška Mlekuž. Z rekreacijo smo začeli v mesecu oktobru. Sprva so bile ugodne razmere za tek.  Ko pa se je temperatura spustila, smo izvajali organizirane pohode na Slemšek. Zaposleni se športnih dejavnosti radi udeležujemo, ker s tem vzdržujemo dobro fizično kondicijo, ob prijetnem druženju pa pridobivamo tudi ideje za uspešnejše strokovno sodelovanje.

Najbolj pa nas veseli, da nas podpirajo tudi naši učenci ter da jim naša rekreacija predstavlja dodatno motivacijo za njihove športne aktivnosti.  

Zaključek projekta smo izvedli na zaključni prireditvi, ki je potekala v ponedeljek, 5. 6. 2017. Za učence, starše in stare starše smo organizirali orientacijski pohod in  Tee ball. Strokovne delavke Zdravstvenega doma Litija so izvajale meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola. Pripravili smo tudi fotografsko razstavo “Šolsko leto od A do Ž”. Ob koncu prireditve, smo podelili medalje tistim, ki so zasedli prva tri mesta na orientacijskem pohodu ter najmlajšemu in najstarejšemu udeležencu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šolsko leto 2017/18

V letošnjem šolskem letu smo dosegli vse s projektom zastavljene cilje. Na novo smo letos v projekt vključili urejanje šolskega vrtička in okolice.

Za šolski vrtiček in njegovo okolico smo skrbeli skozi celo šolsko leto, primerno letnemu času. Vseskozi nas je razveseljeval s svojo cvetočo podobo in bujnimi zelišči. Jeseni smo postavili manjši kozolec, na katerega smo obesili koruzo in naredili razstavo buč, v zimskem času smo poskrbeli za ptice in jim na drevesa v okolici vrtička obesili hišice ter skrbeli, da so bile polne ptičje hrane, ta ista drevesa smo oktobra ovili tudi z roza šali, ki so jih učenci spletli sami,  s prihodom pomladi smo posadili kar nekaj novih zelišč in cvetočih rastlin, naredili označbe za posamezne rastline.  Poizkusili smo tudi nekaj jagod in upamo, da nas bodo pričakale tudi ob vrnitvi s počitnic. Z učenci podaljšanega bivanja smo spoznali, da je za urejen vrt potrebnega kar nekaj časa, volje in veselja do dela z rastlinami. V naslednjem šolskem letu bomo posadili še kakšno novo rastlino, morda nekaj zelenjave in razmislili o spremembi celostne podobe našega vrtička.

 

Ob koncu šolskega leta smo izpeljali zaključno prireditev, na kateri smo za starše, otroke in učitelje pripravili oviratlon, strokovne delavke zdravstvenega doma Litija so opravljale meritve krvnega sladkorja, holesterola in krvnega tlaka, predstavili pa so se nam tudi policisti PP Litija. 

 

ZAKLJUČNO POROČILO AKTIVNO V SREDIŠČU

 

 

Objavljeno: 7 septembra 2016 , Avtor: Nuška Mlekuž