MŠ_ND_1. in 2. razred_Veščine iz pradavnine in Arheopeskovnik

Nazadnje spremenjeno 12.5.2019 , ob 17:32 Urejal: alenka.zupancic

Učenci 1. in 2. razreda so 7. in 8. 5. 2019 odpotovali nazaj v preteklost. Preselili so se v čas koliščarjev, ki so živeli na območju današnjega Ljubljanskega barja. S pomočjo makete ter ostankov takratnega orodja in orožja so spoznali življenje koliščarjev, ki so svoje hiške gradili na kolih na obrobju takratnega jezera. Ogledali so si najstarejše leseno kolo z osjo na svetu, preizkusili so se v različnih koliščarskih spretnostih in streljanju z lokom ter obdelavi kamna, predenju niti, tkanju, šivanju s koščenim šilom, uporabi žrmelj, oblikovanju kruhkov in prepoznavanju užitnih zelišč, izdelavi glinenega posodja ter netenju ognja.

V drugi skupini pa je Rimljanka Honorata povabila otroke med ruševine svoje hiše in jim predstavila, kako je nekoč z družino živela v antičnem mestu Emona. Otroci so ji pomagali poiskati izgubljene predmete, skupaj so odkrili ostanke talnega ogrevanja in bazenčke, v katerih se je umivala njena družina. Rimska matrona je otrokom predstavila bogove, v katere so verovali, preden so odkrili novo vero, krščanstvo, in opisala, kako so se prvi kristjani v Emoni dali krstiti v še danes lepo ohranjenem krstilnem bazenčku. V delavniškem delu so otroci poustvarili videne mozaike, v peskovnikih pa kot pravi arheologi poiskali rimske predmete in skušali ugotoviti, za kaj so jih Rimljani uporabljali.

Objavljeno: 11 maja 2019 , Avtor: alenka.planinsek