MŠ in POŠ: Pasavček (celo šolsko leto)

Nazadnje spremenjeno 9.6.2022 , ob 9:30 Urejal: Tadeja Resnik
Tudi v letošnjem letu bo na OŠ Gradec potekal projekt Pasavček. V projektu dodo sodelovali vsi učenci 1. in 2. razreda MŠ in POŠ.
CILJI PROJEKTA:
  • Učenci se seznanijo s pomenom varnostnega sedeža in pripenjanje z varnostnim  pasom pri vožnji z avtomobilom.
  • Seznanijo se z varno in pravilno uporabo otroškega  varnostnega sedeža.
  • Spodbujati pravilno in varno uporabo otroških avtosedežev ter varnostnih pasov med vožnjo v avtomobilu tudi pri starših.
  • Spoznavajo pravila varne hoje kot udeleženci v prometu.
  • Učijo se pravil na cesti, kot udeleženci v prometu.
  • Sami s pomočjo staršev spremljajo uporabo varnostnega pasu pri vožnji z avtom.
  • Likovno ustvarjajo in razvijajo kreativnost pri različnih ustvarjalnih dejavnostih vezanih na projekt.

V projektu bomo sodelovali s starši, Policijsko postajo Litija, Agencijo za varnost v prometu, gasilci in Občino Litija.

NAŠE DOSEDANJE AKTIVNOSTI

Ob pričetku šolskega leta smo se dogovarjali s Policijsko postajo Litija za ogled varnih poti za učence v okolici šole.

SPREJEM PRVOŠOLCEV ; takrat nas  vsako leto obišče policistka, ki nagovori starše prvošolcev, kako pomembno je učence opozarjati in učiti, kao ravnati v prometu.

Prvošolci dobijo tudi že prvi dan rumene rutice, ki jih nato redno nosijo ob prihodu in odhodu v šolo.

NOŠENJE RUTIC

Ko hodimo na sprehode, je del obvezne opreme rumena rutica.

Na sliki se prečkamo prehod za pešce.

SPOZNAVANJE  DRUŽINE

Na začetku šolskega leta so učenci dobili tudi pobarvanke VARNO V PROMETU. Skupaj smo jih prelistali, prebrali, spoznali družino in kaj vse doživijo člani družine vask dan ko gredo v šolo ali v službo.

Barvanko so učenci vestno barvali, kjer so urili tudi natančnost in vztrajnost.

SPOZNAVANJE PASAVCA

Z učenci smo med obiskom knjižnice izkoristili čas in poiskali živalsko enciklopedijo. V njej smo poiskali pasavca in skrbno prebrali njegov opis. Nekaj informacij o njem smo izvedeli tudi  spletu.

Lutko pasavčka imamo tudi v razredu, kjer so si jo lahko vsi ogledali in otipali. Učenci so bili več kot navdušeni.

TEHNIŠKI DAN

V  mesecu septembru smo izvedli tehnični dan NA POMOČ.

Na šolskem igrišču so nas obiskali gasilci PGD Litija, Reševalci iz ZD Litija ter enota Gorske reševalne enote.

Učenci so spoznali, kako pomembno vlogo imajo, ko pride do prometnih nesreč na cestah ali tudi ko pride do nesreč v gorah ali pa pri požarih. Spoznalali so kako so vsi ti povezani tudi s policijo, kij je vedno prisotna v takšnih situacijah.

Barvanko so učenci vestno barvali, kjer so urili tudi natančnost in vztrajnost.

BODI VIDEN, BODI PREVIDEN

V novembru smo z učenci izvedli krastek preizkus, kddaj so bolj vidni.

Pobliže smo si ogledali njihove šolske torbe z odsevniki, oblačila, ki so bolj vidna. Naredili smo poskus z lučko, kako so vidni od daleč, če jih obsvetijo luči avtomobila.

Učenci so spoznavali svetlobna odbojna telesa in kako se to vidi v temi.

Pogledali smo si tudi kratek posnetek Infodroma, kjer učenci spoznavajo, kaj je dobra vidnost v prometu, predvsem ob slabem vremenu v zimskih mesecih, ko je dan kratek in je hitro tema.

SPREHOD S POLICISTKO

Zaradi  izrednih razmer in zaradi pandemije, nas je policistka Mojca Rajšek obiskala v mesecu januarju.

Na poučnem sprehodu smo z njo ponovili, kako se pravilno prečka  prehod za pešče, kako prečkamo ceto kjer ni prehoda. S  policistko smo prehodili vse prometne poti v okolici šole. Opozarjala nas je , na kaj vse moramo biti pozorni in kako pomembno je biti previden ko smo udeleženci v prometu.

DRUŽABNA IGRA PASAVČEK

Med odmori se učenci radi igrajo družabno igro PASAVČEK, kjer na zabaven  način spoznavajo in utrjujejo pravila v prometu.

SESTAVLJANJE VOZIL  in makete  IZ LEGO KOCK

V podaljšanem bivanju otroci zelo radi sestavljajo različne stvari iz lego kock. Tako se nam je utrnila ideja, da zgradimo cesto, postavimo semaforje in sestavimo različne vrste vozil. Zaenkrat nam je uspelo sestaviti avto in avtobus, nove ideje pa se še vedno porajajo in uresničujejo …

SPREMLJANJE UPORABE VARNOSTNEGA PASU PRI VOŽNJI Z AVTOMOBILOM

V mesecu decembru so učenci, s katerimi smo si po spletu pogledali pravilno uporabo varnostnega sedeža, namestitve sedeža in pravilno uporabo varnostnega pasu, začeli na kartončkih spremljati, kako so vestni pri uporabi varnostnega pasu in namestitvi v varnostni sedež pri vožnji z avtomobilom.

Vestno beležimo, kdaj vse se peljemo in pravilno namestimo varnostni pas. Z nami sodelujejo naši starši, ki tudi vestno uporabljajo varnostni pas.

Ko je kartonček poln, dobim nagrado.

Do konca šolskega leta imamo načrtovanih še kar nekaj dejavnosti, ki jih bomo izvedli na šolskem igrišču, v telovadnici in tudi v učilnici.

Projekt Pasavček se je za letošnje šolsko leto zaključil. Cilje, ki smo si jih zastavili na začetku šolskega leta smo dosegli. Učenci so bili zelo aktivni (tako na MŠ in na POŠ).

Nekaj utrinkov:
POŠ VAČE: