MŠ + POŠ VODNA ŠOLA (2020-21)

Nazadnje spremenjeno 4.5.2021 , ob 9:28 Urejal: Anita Mikša

Postali smo VODNA ŠOLA.

Naši cilji:

• Vsakodnevno spodbujanje učencev, da v šoli spijejo dovolj vode iz pipe.
  • S pitjem vode med “vodnimi pavzami” bomo poskušali omejiti uživanjem sladkih pijač, ki lahko vodijo do zobne gnilobe ter debelosti.
  • Skoraj polovica šolarjev do sedaj ne zadovolji svojih minimalnih potreb po vodi, zato bomo z ustrezno hidracijo izboljševali kognitivne sposobnosti in preprečevali utrujenost in glavobole, ki negativno vplivajo na učno učinkovitost. Primerna hidracija je pomemben pogoj za koncentracijo in učinkovitost v šoli.
  • Pomembna cilja tega projekta sta tudi spodbujanje zaščite voda in trajnostne rabe vodnih virov.

S projektom bomo zmanjševali dnevno število zavržene plastične embalaže, ki smo jo sedaj uporabljali za strežbo pijač.

Ostale dejavnosti:

• aktivnosti pri pouku na temo VODA
  • naravoslovni dnevi na temo VODA
  • razstava v avli šole v mesecu marcu 2021
  • zaključek projekta v juniju 2021 z VODNIM DNEM za vse učence, učitelje in starše v sodelovanju z zunanjimi institucijami in koordinatorico, gospo Tanjo Bordon

September, oktober 2020;

• seznanitev učencev o poteku projekta in začetek pitja (beleženje)
  • predstavitev Vodne šole s strani zunanje koordinatorice na mednarodni konferenci Vodne agencije, s častnim gostom predsednikom države Borutom Pahorjem in objave članka v častniku Delo
  • Link: https://old.delo.si/novice/okolje/otroci-ne-popijejo-dovolj-vode-sladke-pijace-pa-skodijo-354383.html
  • Še ena zanimivost; Link: http://www.waterschools.eu/si/zmanjsanje-plastenk-in-zascita-pred-odpadki
  • spoznavanje spletnih strani in modulov Vodne šole

Oktober, november in december 2020;

• glede na trenutno situacijo zadostno pitje vode tudi doma
  • aktivnosti v povezavi z vodo okviru pouka in razrednih ur

Januar, februar 2021;

• zadostna hidracija telesa tudi v zimskem času
  • aktivnosti v okviru pouka in razrednih ur (razgovor o problemu z mikroplastiko, pomen pitne oz. čiste vode za življenje)

Marec 2021

• ponovna vzpostavitev vodnih pavz v šoli
  • izvedba naravoslovnega dne na temo VODA od 6. do 9. razreda
  • priprava razstave v avli šole

UTRINKI IZ DELAVNIC NA MŠ od 6. do 9. razreda, ki so se izvedle 18. 3. 2021

Delavnice so bile tematsko povezane z vodo. Učenci so opravljali vzorčenje voda v okolici, mikroskopirali enoceličarje, degustirali vodo in izdelovalo sadne koktajle, izdelali pravi drevak in prehranski semafor pijač, ter ugotavljali količino vode v različnih živilih, izdelali čistilno napravo z mlinom….skratka naučili so se veliko novega.

April 2021

NA OGLED JE RAZTAVA V AVLI ŠOLE ter na spletni strani šole pod rubriko Zgodilo se je

• priprave na Vodni dan konec junija (načrt aktivnosti)
  • dnevno ustaljeno pitje vodje (vodne pavze)