EKRANSKI MRK

Nazadnje spremenjeno 2.3.2021 , ob 18:20 Urejal: alenka.zupancic

Lansko in letošnje šolsko leto so nas »virusne« razmere potisnile pred vse mogoče zaslone in kar naenkrat se je nujno zlo – kot se trudimo osveščati in vzgajati naše učence – spremenilo v edino okno v svet znanja, zabave in socialnih stikov. Zasedenost, zdolgočasenost in družabna dieta pa so enkratne okoliščine za bakterije in viruse drugačne vrste, zato smo v pogon spravili vedno bolj potrebno idejo o DNEVU BREZ ZASLONA. Ekranski mrk se je zgodil 28. januarja 2021. Z učenci od 6. do 9. razreda smo se na razrednih urah teden dni pred dogodkom pogovorili o vplivu pretirane rabe računalnika, tablice in telefona ter jim ponudili enotedenski izziv v obliki dnevnega merjenja časa, ki ga pred zasloni preživijo z namenom izobraževanja, zabave in pogovorov z vrstniki. Anketne vprašalnike so dnevno oddajali in se trudili postopno zmanjševati zabavno ekranizacijo ter iskati drugačne oblike preživljanja prostega časa. Na dan D smo učitelji pripravili in izvedli pouk brez video konferenc in učence usmerili v preizkušanje znanja z osmislitvijo naučenega. Akcijo smo zaključili z analizo rezultatov anketnih vprašalnikov, ki so pokazali nujnost stalnega ozaveščanja o škodljivih vplivih sedenja pred zaslonom, in se odločili, da postane ena izmed najpomembnejših nalog Osnovne šole Gradec.

Glavni izsledki analize so predstavljeni pod projektom Primi šolo za roge.

Objavljeno: 18 februarja 2021 , Avtor: Dunja Požaršek