MŠ – KD – 2. razred – Ogled znamenitosti v Litiji

Nazadnje spremenjeno 2.5.2022 , ob 23:12 Urejal: Nives Kozelj

Drugošolci smo v okviru kulturnega dne spoznavali litijsko  kulturno dediščino. Litija ima bogato preteklost, saj je bila poseljena že v prazgodovini. Najprej smo se ustavili pri Mestnem muzeju Litija, kjer je nekoč Litija tudi nastala. Spomnili smo se brodarjev in čolnarjev po reki Savi, obiskali najstarejšo hišo v Litiji, Farbarjev grad ali Grad Turn z znamenito sončno uro, kjer sta bili prva zasebna šola in knjižnica. Spomnili smo se skladatelja in zborovodje Petra Jereba in slikarke Mire Pregelj. Na litijsko zgodovino nas opominjajo tudi številni kipi: kip čolnarja in brodarja, doprsni kipi Petra Jereba, Mire Pregelj, Frana Levstika in Naceta Simončiča, spomenik NOB ter moderna kipa kiparke Metode Maj, kipa Beseda in Vizija.

Še posebej zanimiva sta bila učencem Sokolski dom in Elsnerjeva hiša, ki je veljala za nekakšen litijski »hotel«. To so samo utrinki naše bogate zgodovine Litije, na katero smo lahko zelo ponosni.

.

Objavljeno: 27 aprila 2022 , Avtor: Nives Kozelj