Naša mala knjižnica 2023/2024

Avtor: | 5. 11. 2023 | Projekti

Vsi učenci od 1. do 3. razreda matične in podružničnih šol so v letošnjem šolskem letu vključeni v mednarodni bralni projekt Naša mala knjižnica.

Projekt Naša mala knjižnica, ki v Sloveniji uspešno poteka že šestnajst let, je namenjen promociji bralne kulture ter evropskih avtorjev in ilustratorjev, ki so uveljavljeni v domovini, ne pa nujno v drugih evropskih državah.

V projekt je vključenih  več kot 350 slovenskih šol. Namenjen je otrokom od 4. do 10. leta starosti.

S projektom Naša mala knjižnica želi KUD Sodobnost international prispevati k bolj povezanemu knjižnemu trgu ter ustvariti nove možnosti za povezovanje.

Premagati želijo razdrobljenost evropskega trga, ki je posledica različnih jezikov in kulturnih razlik med državami članicami. Večja mobilnost avtorjev bo pripomogla k večji prepoznavnosti njihovih del v različnih evropskih državah, kar bo ustvarilo nadaljnje možnosti za prevode v druge jezike.

V projekt bi radi vključili čim več otrok in s tem postavili trdne temelje za razvoj bralne kulture v prihodnosti. Njihova ciljna publika so šolarji.

Zastavljeni cilji:

– pri učencih spodbujati in razvijati bralno kulturo ter dvigovati bralno pismenost,

– učence seznaniti z drugimi kulturami,

– učence motivirati za sodelovanje na likovno- literarnih natečajih.

KAJ BOMO BRALI?

V Ustvarjalniku 1 bomo spoznavali imenitne zgodbe Jana De Kinderja, Vaneta Kosturanova, Alberta Lota, Andre Baranskaite, Gulsah Yemen in Ive Bezinović Haydon. Avtorji prihajajo iz Belgije, Litve, Turčije, Italije, Severne Makedonije in Hrvaške.

Dejavnosti:

Na začetku šolskega leta (v oktobru) bodo prijavljeni otroci prejeli Ustvarjalnike z izvirnimi nalogami na temo predstavljenih knjig. Naročili smo dva kompleta po 6 knjig, ki bodo po določenem razporedu krožile med posameznimi oddelki.

Skozi vse šolsko leto bodo branje in ustvarjalnost otrok dodatno spodbujale zanimive aktivnosti ter številne nagradne naloge.

• Pri IZMENJAVI LITERARNEGA JUNAKA (v novembru) bomo lahko izdelali lutko literarnega junaka ali junakinje. Skupaj z zvezkom za risbice in zapiske bo junak obiskoval otroke na domu. Kdor bo želel, bo lahko lutko zamenjal s skupino z druge šole.
    • Prejeli bomo PISMO PRESENEČENJA (november), ki ga posebej za otroke, vključene v projekt NMK, napiše eden izmed pisateljev.
    • S knjižnimi nagradami bo nagrajen razred, ki bo uredil NAJ BRALNI KOTIČEK (v decembru).
    • Najaktivnejše razrede čaka OBISK PRESENEČENJA.
    • Poslali nam bodo KNJIŽNE RAZGLEDNICE (marec) z izvrstnimi ilustracijami, na katere bomo lahko zapisali svoje mnenje o prebranih knjigah.
    • Razred, ki bo sestavil najdaljši BRALNI VLAKEC, bo nagrajen z obiskom presenečenja.
    • Organizirali bodo likovno-literarni natečaj Naša mala knjižnica (april).
    • Na šolah, ki pridno sodelujejo, bodo izvedli super zabavni KVIZ NMK (maj).
    • Pridružili se jim bomo lahko pri virtualnih obiskih avtorjev in ilustratorjev.

Na spletni strani https://www.nasamalaknjiznica.si/ so predstavljene dodatne dejavnosti, ki spremljajo projekt Naša mala knjižnica. Na posamezno dejavnost se lahko vsak mentor, ki to želi, prijavi sam.

Načrtovane dejavnosti:

• 27. oktober 2023 – Na šolo prejmemo Ustvarjalnike.
  • november 2023 – Razpis natečaja za najdaljši bralni vlakec NMK.
  • november 2023 – Rok za oddajo prijavnice, če katera od mentoric želi sodelovati pri izmenjavi knjižnega junaka z drugo šolo.
  • november 2023 – Mentorica, ki bo želela prejeti pismo presenečenja, mora o tem poslati obvestilo na e-naslov sodobnost@guest.arnes.si. Za pismo presenečenja lahko zaprosite kadar koli do konca projekta.
  • 26. november 2023 – Potek knjižnega sejma na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani in v naši spletni knjigarni www.sodobnost.com.
  • december 2023 – Razpis natečaja za NAJ bralni kotiček.
  • januar 2024 – Razpis literarno-likovnega natečaja Naša mala knjižnica.
  • februar 2024 – Zadnji rok za prijavo za knjižne razglednice. Razglednice bodo prijavljenim poslali do 15. marca 2024.
  • marec 2024 – Rok za predložitev prijav za nagrado sončnica na rami, ki je nagrada za spodbujanje branja.
  • marec 2024 – Rok za oddajo predlogov za NAJ bralni kotiček.
  • april 2024 – Rok za oddajo prispevkov za literarno-likovni natečaj Naša mala knjižnica.
  • april 2024 – Zadnji rok za pošiljanje fotografij bralnega vlakca NMK, števila prebranih knjig in števila sodelujočih otrok.
  • april 2024 – Razglasitev zmagovalca za NAJ bralni kotiček.
  • april 2024 – Knjižne junake skupaj z zvezkom vrnete nazaj na šolo, kjer so bili izdelani.
  • april 2024 – Svetovni dan knjige in razglasitev nagrajencev literarno-likovnega natečaja Naša mala knjižnica.
  • april 2024 – Rok za objavo nominirancev za nagrado sončnica na rami, ki je nagrada za spodbujanje branja.
  • April, maj in junij 2024 – Izvajanje kviza NMK.
  • Maj in junij 2024 – Nagradni obisk.
  • VSE ŠOLSKO LETO – Pošiljanje fotografij izdelkov nagradnih nalog. Vsak mesec bodo skupini, ki bo najbolj prepričala, podarili odlično knjigo.
  • VSE ŠOLSKO LETO – Na e-naslov, ki ste ga zaupali ob prijavi, nam bomo pošiljali obveščevalnike in nas tako seznanjali s potekom posameznih dejavnosti.

Koordinator projekta: Manja Razoršek