POŠ H_ 2. r: Dan brez stola

Avtor: | 4. 12. 2023 | Zgodilo se je

Drugošolčki že drugo leto zapored med poukom uporabljamo ležalne blazine, da razbijemo monotonost, predvsem pa obremenjenost v sedečem položaju. Učenci jih po lastni potrebi in presoji vzamejo iz omare in si naredijo učni kotiček na tleh učilnice. Zelo pogosto blazine izkoristimo tudi za telovadbo oz. igro.

V sredo, 29. novembra 2023, smo učenci 2. razredov OŠ Gradec in vseh njenih podružnic izvedli dan brez stola. Eno šolsko uro smo namenili različnim dejavnostim, s katerimi smo prišli do spoznanj, da lahko učenje poteka tudi med sprehajanjem po učilnici, ležanjem na blazini ali tako, da preprosto stojiš, ter da je potrebno našo hrbtenico večkrat razbremeniti. Le-ta je namreč izjemno pomemben del našega telesa, saj predstavlja dvosmerno cesto, ki povezuje naše telo z največjim in najzapletenejšim računalnikom – z možgani. Pri pouku se nam je pridružila učiteljica Andreja in z nami pričela pogovor o zdravju. Naredili smo tudi vajo za hrbtenico, za katero zdravniška stroka priporoča, da jo izvedemo vsak dan. Vaja je izjemno preprosta in nam ne vzame več kot nekaj sekund. S hrbtom se postavimo ob steno in se dvignemo na prste. Roki sklenemo nad glavo, jih položimo na ramenski obroč in potisnemo nazaj. Stisnemo trebuh in zadnjico ter v tem položaju štejemo do 20. Roki spustimo ob telo in stresemo. Učiteljica Andreja nam je razdelila tudi slamice s harmonika raztegom, da smo si lahko predstavljali, kako prožna je naša hrbtenica in kako se razteza. Nato smo skozi slamice napeljali vrvico. Prišli smo do ugotovitve, da tudi ukazi možganov in informacije, ki jih prejmemo po telesu in potujejo po živčnih vlaknih v hrbtenici, lažje potujejo, če je le-ta prožna in ravna. Vse to pa pozitivno vpliva tudi na naše razmišljanje, počutje in zdravje.